uszkodzony dysk jednak się kurczy, prolaps L5/S1

27 stycznia 2019

              Na wizytę konsultacyjną wrócił pacjent, którego leczyłem 5 m-cy temu. Wówczas miał ostre symptomy radikulopatii nerwu rdzeniowego S1 po prawej stronie na tle prolapsu dysku L5/S1. Poza bólem, doszło do osłabienia siły mięśniowej zginaczy podeszwowych stopy i ograniczenia czucia powierzchownego w dermatomie. Pacjent w wieku 39 lat, został poinformowany, że w przypadku braku poprawy stanu kręgosłupa, będzie operowany w trybie pilnym!

 

 

             W ciągu 2 tygodni, udało się pomóc, ostre symptomy zniknęły, a stopa zaczęła odzyskiwać siłę mięśniową. Po zakończeniu rehabilitacji umówiliśmy się na konsultację razem z nowym MRI. Porównując obrazy MRI można było zaobserwować redukcję treści dyskowej, uszkodzenie było mniejsze.

Resorpcja odbywa się na tle enzymatycznej degeneracji i fagocytozy, które występują w takcie reakcji zapalnej, czego efektem jest neowaskularyzacja, czyli lepsze unaczynienie lokalne. Kluczowe jest tutaj występowanie stanu zapalnego, który jest stymulatorem tych zmian! Czy w takim razie przyjmowanie leków przeciwzapalnych nie będzie spowalniało i pogarszało procesu gojenia dysku, a w konsekwencji późniejszej resorpcji?

Blog