MRI odc. Th, chyba kłamie?

Sebastian Walczyk  •  10 listopada 2017

Pacjentka lat 72, przychodzi z bólem w odcinku piersiowym, bardziej usytuowanym po prawej stronie, twierdzi że dolegliwości są sinusoidalne ale stałe, czasem budzi się rano i czuje ten dyskomfort. Co ważne, jest w okresowej kontroli neurochirurgicznej z powodu stwierdzonej w obrazie MRI dużej dyskopatii Th7-Th8 znacznie zwężającej kanał kręgowy.

W badaniu klinicznym:

Obustronne ograniczenie rotacji odcinka Th, z bólem po prawej stronie, w części dolnej, badanie kręgosłupa piersiowego i szyjnego potwierdza zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową (sprawdź wzorzec torebkowy!). W momencie wykonywania rotacji w prawo, uniesienie przeze mnie zawartości prawej klatki piersiowej (przepona, dolny płat płuca, wątroba) znosi objaw!. Wzorzec oddechowy – aktywność górnych płatów płuc. W wywiadzie dotyczącym nawyków żywieniowych, pacjentka raportuje typowe „grzechy” dietetyczne (potrawy smażone, kawa, słodycze), które mają wpływ na funkcjonowanie wątroby.

Analiza:

Uniesienie zawartości prawej klatki piersiowej zniosło objaw bólowy w odc Th. W połączeniu ze stałymi symptomami (nie związanymi bezpośrednio z ruchem) należy zwrócić uwagę na funkcjonowanie układu pokarmowego. Zasadniczym problemem jest świadomość pacjentki, „mam dużą dyskopatię Th i tym powinnam się zająć rehabilitacyjnie”.

Terapia:

W trakcie wizyty konsultacyjnej, pacjentka otrzymała zestaw ćwiczeń ukierunkowany na poprawę zakresu ruchu odcinka szyjnego i piersiowego (szczególnie ruchy rotacji), autoterapię przepony oraz porady żywieniowe.

Rezultat:

Na kolejnej wizycie (2 tyg) pacjentka nie zgłasza symptomów bólowych, jest zainteresowana szczegółami dotyczącymi codziennej diety. Odesłana na konsultację dietetyczną.

Blog