W tym dziale chciałbym regularnie publikować ciekawe przypadki pacjentów, opisy symptomów, badania kliniczne i obrazowe, analizy oraz elementy terapii. Mam nadzieję, że będzie to ciekawa lektura dla terapeutów, studentów fizjoterapii jak i pacjentów. Chciałbym aby ten blog był inspiracją do nauki i pracy z pacjentami oraz był źródłem informacji dla naszych pacjentów.
27 stycznia 2020
Ostatnio miałem przyjemność konsultowania młodej pacjentki (25 lat) z nietypowymi bólami głowy, które trwają od kilku lat, nasilają się w trakcie przełykania i potrafią promieniować do oka. Pacjentka była konsultowana i badana przez wiele osób ze świata medycznego, niestety bez wiążącej odpowiedzi co jest przyczyną.
28 marca 2019
W ostatnich latach, bieganie jako hobby i sposób na spędzanie wolnego czasu stało się niezmiernie popularne. Niektórzy, biegają nad wyraz dużo, podnosząc poprzeczkę wytrzymałości i obciążeń do granic możliwości. Coraz częściej słyszymy jednak doniesienia o kontuzjach, a nawet nieodwracalnych patologiach, które są wynikiem ultradystansowego biegania. Deformacje stóp, zmiany strukturalne stawów kolanowych, przerost lewej komory serca to tylko niektóre powikłania wynikające ze zbyt dużych obciążeń lub złej jakości biegu. Pacjentka w wieku 41 lat, biegająca bardzo długie dystanse, zgłosiła się z powodu dolegliwości bólowych łydki, pojawiających się na początku biegania i utrzymujących się przez cały czas aktywności. Niestety tempo poprawy, zmniejszania symptomów nie było zadowalające. Badanie MRI wykazało złamanie zmęczeniowe kości piszczelowej. Dlaczego? Czyżby to tylko rzeczywiste przeciążenie? Jaka mogła być przyczyna tak powolnego gojenia się tej kości?
27 stycznia 2019
Na wizytę konsultacyjną wrócił pacjent, którego leczyłem 5 m-cy temu. Wówczas miał ostre symptomy radikulopatii nerwu rdzeniowego S1 po prawej stronie na tle prolapsu dysku L5/S1. Poza bólem, doszło do osłabienia siły mięśniowej zginaczy podeszwowych stopy i ograniczenia czucia powierzchownego w dermatomie. Pacjent w wieku 39 lat, został poinformowany, że w przypadku braku poprawy stanu kręgosłupa, będzie operowany w trybie pilnym!
13 stycznia 2019
Przepona, to nie tylko mięsień oddechowy. Ta „Królowa” bierze udział w percepcji bólu, reguluje stany emocjonalne, ma niebagatelny udział w funkcji przełykowo - żołądkowej (połykanie, wymiotowanie) i pracy serca, toruje powrót żylny i limfatyczny oraz pełni ważną rolę w stabilizacji odcinka lędźwiowego.
15 grudnia 2018
Nieodłącznym elementem postępowania terapeutycznego są ćwiczenia, w których podkreślana jest aktywność ekscentryczna mięśni. Wielu z nas fizjoterapeutów, ma wiedzę jak je wykonywać, ale czy wiemy co dzieję się w mięśniu na poziomie molekularnym, jakie powinny być wskazania medyczne do tego typu skurczu, wreszcie jaki efekt terapeutyczny osiągamy.
30 listopada 2018
W ostatnich latach widoczne są coraz częstsze deformacje i dolegliwości stóp. To już nie tylko znany wszystkim hallux valgus (paluch koślawy) albo ostroga piętowa, ale też problemy w obrębie stawu kolanowego, biodrowego czy kręgosłupa lędźwiowego. Zwykle mawiam do pacjentów: „pokaż mi Twoje stopy, a powiem Ci jak chodzisz”, często wypada zapytać: „w jakich butach chodzisz, a powiem Ci na jaką patologię jesteś narażony w przyszłości”.
11 października 2018
Przez wiele lat przyjmowałem i badałem pacjentów z różnymi zaburzeniami i symptomami. Wielu z nich uzyskało pomoc i poprawę, natomiast byli, są i pewnie będą tacy którzy tej pomocy nie uzyskali. Właśnie o nich jest ten tekst. Czasami jesteśmy narażeni na dużą ilość negatywnych, „chorobowych” bodźców, występują one z dużą częstotliwością lub są rozciągnięte w czasie. Wówczas nasze ciało daje nam subtelnego kopniaka, aby w sposób somatyczny zaakcentować nadmiar lub zbyt dużą częstotliwość problemów. Ja nazywam to syndromem „przelewającej się beczki”.
6 sierpnia 2018
Na wizytę, zgłosiła się pacjentka, którą kilka lat temu stawiałem na nogi po endoprotezie stawu kolanowego. Tym razem zgłasza nasilające się symptomy bólowe w lewym barku z promieniowaniem do łopatki i odcinka szyjnego kręgosłupa. Stan ten trwa już ponad 3 tygodnie, czuje się osłabiona, zmęczona, poci się „niemiłosiernie”. Odbyła już 3 wizyty diagnostyczne z zastosowanym leczeniem farmakologicznym (NLPZ, iniekcje sterydowe).
26 lipca 2018
Pacjent lat 50, odwiedza mnie co jakiś czas z różnymi problemami. Tym razem jego telefon mnie zainteresował - brzmiał dość nerwowo i mówił coś o „umieraniu”?
14 lipca 2018
Stenoza kanału kręgowego Pacjent w wieku 77 lat, zgłosił się z powodu „mrówek w nogach” i narastających problemów z chodzeniem. W trakcie wywiadu, do tych symptomów dołożył okresowe zaburzenia czucia w obrębie krocza i wewnętrznej strony obu ud. Te trudności zaczęły się nasilać podczas ostatnich 3 tygodni, szczególnie w trakcie chodzenia i stania. Pacjent czuł poprawę w trakcie siedzenia.