Przepona, to nie tylko mięsień oddechowy. Ta „Królowa” bierze udział w percepcji bólu, reguluje stany emocjonalne, ma niebagatelny udział w funkcji przełykowo – żołądkowej (połykanie, wymiotowanie) i pracy serca, toruje powrót żylny i limfatyczny oraz pełni ważną rolę w stabilizacji odcinka lędźwiowego.
Jej skurcz zwiększa ciśnienie wewnątrzbrzuszne, poza tym kontrola tułowia poprzez przemieszczenie zawartości brzusznej ulega zdecydowanej poprawie dzięki zwiększeniu napięcia powięzi piersiowo-lędźwiowej (Th/L). Podwójna funkcja przepony (wentylacja, postawa) jest symultaniczna, zależy przede wszystkim od fazy oddechowej to znaczy, że może być „przedprogramowana” przez centralny układ nerwowy. Jej grubość i ruchomość mają niebagatelne znaczenie dla utrzymania równowagi. Ograniczenie jej elastyczności podczas oddychania powoduje zmniejszenie pobudzenia proprioceptywnego (receptorowego) i obniża kontrolę posturalną. Oddychanie przeponą poprawia stymulację nerwu błędnego – stymulację układu przywspółczulnego, co w konsekwencji powoduję relaksację i wyciszenie.
Zmiana wzorca oddechowego z żebrowego na przeponowy jest kluczowa dla poprawy funkcjonowania układu oddechowego, trawiennego i emocjonalnego!