Niebezpieczne symptomy i trudne decyzje

Sebastian Walczyk  •  14 lipca 2018

Stenoza kanału kręgowego

Pacjent w wieku 77 lat, zgłosił się z powodu „mrówek w nogach” i narastających problemów z chodzeniem. W trakcie wywiadu, do tych symptomów dołożył okresowe zaburzenia czucia w obrębie krocza i wewnętrznej strony obu ud. Te trudności zaczęły się nasilać podczas ostatnich 3 tygodni, szczególnie w trakcie chodzenia i stania. Pacjent czuł poprawę w trakcie siedzenia. 

  Takie symptomy, bez obecności ubytków neurologicznych są często bagatelizowane. Co interesujące, pacjent zawsze czuł się gorzej po serii zabiegów rehabilitacyjnych polegających na stosowaniu fizykoterapii i masażu grzbietu w pozycji leżenia przodem? Takie procedury mogą w niektórych przypadkach prowadzić do zwiększenia stenozy kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (bo z taką diagnozą mamy tu do czynienia!). Doczytaj o zagrożeniach spowodowanych tą patologią. 

Tematem, który nastręcza najwięcej wątpliwości jest decyzja CO DALEJ?

Czy zabieg neurochirurgiczny polegający na odbarczeniu kanału jest jedynym rozwiązaniem? Czy współistniejące zagrożenia ze strony układu krążenia, oddechowego, utrwalony zły wzorzec ruchu nie będą przeciwskazaniem do zabiegu? Czy lepiej poczekać i próbować postępować objawowo (fizjoterapia)?

Decyzja należy do pacjenta, jego rodziny i chirurga.

Blog