Pacjentka lat 24, w wywiadzie uskarża się na ból okolicy stawu łokciowego prawego, szczególnie przedział boczny, odczuwa ból nawet w spoczynku, nie raportuje urazu, chociaż od wielu lat uprawia regularnie wspinaczkę skałkową, bez chorób towarzyszących.
Badanie kliniczne
Ograniczenie bólowe pasywnego zakresu ruchu st. łokciowego, zarówno wyprost i zgięcie, bolesny również koniec zakresu supinacji, testy oporowe – ujemne, kompleks barkowy też ujemnie. Podstawowe badanie odcinka szyjnego poza ograniczeniem zakresu ruchu rotacji w prawo, też ujemne. Badanie segmentów, ograniczenie ruchomości na poziomach C0-C1, C4-C5-C6 po prawej. Sztywniejsza prawa strona klatki piersiowej, bolesne i sztywniejsze w palpacji stawy żebrowo – poprzeczne Th8-Th10 po prawej oraz nieco sztywniejsza przepona po prawej. Ponadto ograniczenie ruchomości w lewym stawie skokowym górnym, krótkie lewe rozcięgno podeszwowe. Pacjentka ma widoczne zmiany o charakterze trądzika na twarzy i grzbiecie, zmiany są od wielu lat, nasilają się przed menstruacją (wątroba??? – być może, sprawdź funkcję, unerwienie!)
Analiza
W wyniku braku urazu, ból w stawie łokciowym jest prawdopodobnie rzutowany z odcinka szyjnego C5-C6 lub nawet szerzej z prawej strony klatki piersiowej poprzez nerw przeponowy i błędny. Wątroba i przepona ma niebagatelne znaczenie. To tłumaczy zmiany w odcinku szyjnym i promieniowanie do kończyny górnej.
Terapia
Rozpocząłem pozytywnie (koncepcja PNF) od uruchamiania prawej części klatki piersiowej, potem terapia wisceralna dla „uwolnienia” wątroby razem z okolicznymi strukturami. Manipulacje stawowe dla Th i C po prawej stronie, kończąc terapią tkankową w obrębie pasa barkowego i stawu łokciowego.
Rezultat
Brak symptomów, odzyskana ruchomość w w/w segmentach. Pacjentka bardzo zadowolona, dostała zalecenia dietetyczne dla wątroby, zgodę na dalsze treningi.
UWAGA: Na kontrolnej wizycie, kubeł zimnej wody na łeb terapeuty! Pacjentka nie czuję żadnej poprawy, łokieć jest nadal bolesny. Uznałem, że należy zmodyfikować hipotezę. Postanowiłem jeszcze raz zbadać staw łokciowy. Ku mojemu zaskoczeniu, znalazłem kilka istotnych czynników. Bolesna palpacja stawu ramienno-promieniowego, bolesny m. supinator, bolesna kombinacja pasywnego wyprostu i supinacji, zmiana napięcia powięzi ramienia i przedramienia ma wpływ na symptomy. W obrazie RTG i USG – bez zmian?
Wniosek
Zacznij od podstawowych elementów, takich jak podstawowe badanie ortopedyczne i neurologiczne. Gdy jest ujemne, zacznij szukać dalej i jeżeli rzeczywiście coś odnajdziesz, wówczas utwórz łańcuszek przyczynowoskutkowy.